Sušenie:
Sušenie je asi najčastejšie používaná metóda. Pre ňu sú vhodné predovšetkým huby hríbovité, májovka, masliak obyčajný a tanečnica poľná. Z desiatich kilogramov čerstvých húb získame niečo cez kilo sušených. Huby krájame nerezovým nožom na plátky hrubé 4 mm. Červivé časti vyradíme. Sušíme buď plátky napichnuté na niti a zavesené nad tepelným zdrojom, alebo na táckach vystlatých čistým papierom. Huby sú usušené, keď hrkajú a lámu sa. Sušené huby musia byť chránené pred vlhkosťou, plesňami a hmyzom.
Nakladanie do soli:
Vhodné sú šampiňóny, hríby, masliaky., májovka. V silnej koncentrácii si huby výborne uchovávajú chuť a vôňu, ale použitie je obmedzené na prichutenie polievok a omáčok. Huby očistíme za sucha, pokrájame, rozložíme a necháme mierne zavädnúť, aby sa časť vody odparila. Potom huby dobre premiešame so soľou, natlačíme do pohárov, navrch pridáme ešte trochu soli a dobre uzavrieme pevným viečkom. Na kg húb použijeme 0,25 kg soli.
Sterilizácia vo vlastnej šťave:
Tu je možné odporučiť mnoho húb. Ide o konzervačný postup, ktorý uchováva huby čo najviac podobné čerstvým. Očistené huby umyjeme, nakrájame na kocky o hrane cm, osolíme a dusíme vo vlastnej šťave s troškou rasce. Za stáleho miešania a bez pridania vody zahustíme huby do miernej kašovitej konzistencie. Musí v nich zostať aspoň 1/3 šťavy. Takto podusené huby plníme do pohárov na zaváranie. Pod viečkom necháme vzduchovú medzeru 2 -3 cm vysokú. Poháre uzavrieme a sterilizujeme pri vare vodného kúpeľa 45 min. Po 48 hodinách sterilizáciu opakujeme. Na kg čerstvých húb spotrebujeme 20 g soli a štipku rasce.
Nakladanie do octového nálevu:
Klasické huby v octe sú pravé rýdziky, mladé hríby a kuriatka. Huby umyjeme a nakrájame na kúsky. Malé plodnice môžeme nechať celé. Potom ich predvaríme po dobu 8 – 10 minút v slanej vode, vyberieme, ochladíme a prepláchneme studenou vodou. Znovu ich prevaríme v slanom náleve a znovu prepláchneme. Až potom dávame do pohárov. Do 870 ml 8 % - ného octu dáme 100 ml vody, 30 g soli, 10 zrniek celého korenia a nové korenie. Pridáme 2 bobkové listy. Huby môžeme takto uchovávať bez ďalšej sterilizácie.
Hubový prášok:
Všetky druhy húb doporučené na sušenie sú vhodné aj na výrobu prášku. Je možné použiť aj ich zlomky, ktoré vznikli pri sušení. Dobre usušené huby zomelieme na mlynčeku na jemno. Pridáme rozdrvené čierne korenie, nové korenie, usušenú a rozdrvenú zelerovú a petržlenovú vňať. Túto zmes uložíme do pohárov, dobre uzavrieme, aby prášok nenabral vlhkosť.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára